On-line magazín českých a slovenských fotografů
Banner
Banner

Dnes je pátek, 23. června 2017

rss

Tomáš Třeštík - Letenští

ev12714Projekt Letenští se zabývá tématem bezdomovectví a místem, které lidem bez domova náleží ve veřejném prostoru města. Série sedmi fotografií vystavená na zdi Artwall představuje portréty bezdomovců, kteří dlouhou dobu obývali prostor ve stráni nad opěrnou zdí Letenských sadů. V únoru tohoto roku však byli na popud městské správy donuceni své místo opustit.

Tomáš Třeštík za nimi do jejich provizorního příbytku původně vyrazil čistě ze zvědavosti, sám je totiž letenským rezidentem a s místními bezdomovci přichází do každodenního kontaktu – sám dodává, že jde obvykle spíš o negativí zkušenost. Během násedujících měsíců za “Letenskými” začal docházet pravidelně, zjišťoval od nich jejich životní příběhy a rozhodl se je zachytit právě v podobě série portrétních fotografií.

Velkoformátové tisky vystavené v galerii Artwall zobrazují lidské tváře, do kterých se nesmazatelně vepsal život na ulici. Obličeje zobrazených modelů a modelek fungují jako záznamové médium životních příběhů, které nelze jednoduše zakrýt make-upem. Technická dokonalost snímků může na první pohled působit reklamním dojmem, při bližším ohledání však vynikne znepokojivý kontrast mezi precizní stylizovanou formou a reálnými tvářemi, poznamenanými drsnými podmínkami, ve kterých lidé bez domova žijí.

Projekt Tomáše Třeštíka si klade za cíl otevřít téma bezdomovectví a jeho konfliktního vztahu k veřejnému prostoru. Toto téma ilustruje právě na příkladu “Letenských”, kteří byli jakožto nevítaná vizuální součást Letenských sadů donuceni opustit svůj habitat a “odklidit se” - kam, to už jim však nikdo neřekl.

Otázka možných podob využívání veřejného prostoru lidmi bez domova bude dále rozvedena prostřednictvím diskuze, která proběhne v rámci doprovodného programu výstavy.


Výstava potrvá: Do 30.9.2014
Arwall, Nábřeží kapitána Jaroše, Praha 7
http://www.artwallgallery.cz/

Aktuální ČSF

cover 23-172

ČSF FACEBOOK

id877f

Informace pro vystavovatele

Víte o zajímavé výstavě, která zde není zveřejněna? Jste pořadatelem výstavy, nebo provozovatelem výstavní galerie? Informace o výstavách nám můžete zasílat na adresu uvedenou v kontaktech ZDE, a my je rádi zveřejníme. Je-li to možné, přiložte též ukázkovou fotografii. Provozovatelům výstavních síní, kteří mají zájem o dlouhodobou spolupráci, nabízíme možnost přímého vkládání informací na stránky výstav prostřednictvím našeho redakčního systému.
Banner
Banner