On-line magazín českých a slovenských fotografů
Banner
Banner

Dnes je sobota, 22. července 2017

rss

Praha dříve a nyní


rv191110bVýstava v Galerii Svazu českých fotografů nabízí výsledky fotografického workshopu Přítomnost Braníka a Podolí, který  je již čtvrtým v rámci cyklu Praha dříve a nyní (2007 - Nový Karlín, 2008 - Dnešní Žižkov, 2009 - Současný Smíchov). Každý z workshopů byl ukončen výstavou a byl k němu vydán katalog. Jako celek vytvářejí široce koncipovanou fotografickou kroniku hlavního města, jejímž smyslem je zachytit stále se měnící podobu města a zachovat ji pro paměť generací. Změny jsou tak rychlé, že na výstavě po několika měsíční fotografování lze  najít objekty a zákoutí, která už neexistují.

Výstava Přítomnost Braníka a Podolí na téměř sto fotografiích dvou desítek autorů představuje současnou tvář dvou částí Prahy 4. Rozmanité pohledy skládají netradiční, neturistický, překvapivý obraz živého, stále se  vyvíjejícího území na pravém břehu Vltavy. Fotografové zachytili jeho dominanty, zapomenutá zákoutí, nové i staré stavby, život na ulici i osobnosti s ním spojené. Někdy s vtipem a nadsázkou, jindy s citem pro krásu příliš nefotografovaných míst v Praze a jejich idealizaci. Jednou s nostalgickou vzpomínkou, po druhé s obdivem k novotám. Někteří si s realitou trochu pohráli, jiní ji odhalují až v surové nahotě.  

Stejně jako předchozí workshopy proběhl i ten věnovaný Braníku a Podolí v několika soustředěních. Průvodci byli kunsthistorik dr. Vladimír Czumalo a proslulý fotograf Prahy Jiří Všetečka. Během nich jsou jednotlivé pořízené fotografie zasazovány do širšího kulturního a sociologického kontextu, proto jsou workshopy pořádány ve spolupráci s  Katedrou kulturologie Filozofické fakulty v Praze.

Pouhá paměť nestačí na rychlé přeměny a právě tady je fotografie ideálním pomocníkem, nástrojem, partnerem historie. Dokáže zachytit, co by stálo mnoho slov, a možná poslouží i ke studím zabývajícím se proměnou struktury obyvatel pražských městských částí i jejich životního stylu.
rv191110aGalerii Svazu českých fotografů,
Kollárova 14,
Praha 8
Vernisáž proběhne dne: 23.11.2010
Výstava potrvá do: 11.12.2010

Aktuální ČSF

cover 23-172

ČSF FACEBOOK

id877f

Informace pro vystavovatele

Víte o zajímavé výstavě, která zde není zveřejněna? Jste pořadatelem výstavy, nebo provozovatelem výstavní galerie? Informace o výstavách nám můžete zasílat na adresu uvedenou v kontaktech ZDE, a my je rádi zveřejníme. Je-li to možné, přiložte též ukázkovou fotografii. Provozovatelům výstavních síní, kteří mají zájem o dlouhodobou spolupráci, nabízíme možnost přímého vkládání informací na stránky výstav prostřednictvím našeho redakčního systému.