On-line magazín českých a slovenských fotografů
Banner

Dnes je pondělí, 1. května 2017

Jaro s IR

Krajina u Českého Brodu IHynku! Viléme!! Jarmilo! ... Jaro je tady! Vytáhněte fotoaparáty a hurá do přírody!

Vypůjčil jsem si citát od sourozenců Karla a Hynka Máchových, abych probudil z letargie ty z vás, kteří si ještě nevšimli úžasné po zimním spánku probuzené přírody všude kolem nás. Všechno pučí a raší a ovocné stromy jsou v plném květu. Ale zpět k možná tajemné zkratce v nadpisu tohoto příspěvku.

Doma ve skříni mi celou zimu odpočíval digitální dědeček Nikon D70. Odložil jsem ho před rokem během jediného dne spolu s nákupem nové fotografické techniky. Vzpomněl jsem si na něj hledajíc nové podněty pro další fotografickou tvorbu. Když se mi naskytla možnost nechat předělat tento fotoaparát na přímou infračervenou fotografii, neváhal jsem ani na okamžik.

U rybníka HomolkaJenom krátce pro ty, kteří se s pojmem infrafotografie ještě nesetkali. Světlo, které způsobuje, že vidíme věci kolem nás, je ve skutečnosti elektromagnetické záření. Jeho základní charakteristikou je vlnová délka v jednotkách nanometrů. Lidské oko je schopné vidět světlo vlnových délek přibližně od 400 do 750 nm. Světlo určité vlnové délky produkuje dojem určité barvy. Viditelné spektrum barev sahá od fialové (400 nm) přes modrou, zelenou, žlutou a oranžovou až do tmavě červené (750 nm). Světlo s delší vlnovou délkou nad 750 nm se nazývá infračervené (IR – z anglického infra-red).  Tyto vlnové délky jsou pro naše oko neviditelné, nevnímáme je. Jinak je tomu u digitálních kamer. Dnes vyráběné čipy jsou citlivé nejen k viditelnému světlu, ale také k infračerveným vlnovým délkám.  Ale toto světlo by působilo zhoubně na běžně pořizované snímky. Degradovalo by barevné podání a vlivem jiného indexu lomu by způsobovalo neostrost. Proto výrobci fotoaparátů osazují do digitálních kamer vestavěný blokační filtr, který kromě dalších funkcí blokuje infračervené vlnové délky, které se tak k čipu nedostanou. A v tom právě spočívá přestavba klasického digitálního fotoaparátu na přímou IR fotografii. Vestavěný filtr se vyjme a nahradí se filtrem jiným, který naopak blokuje pro nás viditelnou část spektra a k čipu propustí pouze infračervené paprsky. Takže takto upravený přístroj je již pro běžnou barevnou fotografii dále nepoužitelný.

Bílá trávaObrázky ve světle infračerveném jsou na první pohled jiné. Světlé odstíny získají věci, jejichž povrch odráží nejvíce infračerveného záření. Typicky jsou to bílé mraky, jarní listy stromů a tráva. Zcela černá naopak zůstane původně blankytná modř oblohy, vodní hladina či asfalt. Nejpůsobivěji působí IR efekt na černobílých fotografiích. V přírodě je největším zdrojem infračerveného záření slunce. Proto nejlepších výsledků dosáhneme za slunečných dnů, které jinak fotografii příliš nepřejí. Skvělá zábava na letní dny se sluncem nad hlavou, kdy fotoaparát kolikrát ani nevytáhneme z brašny!

Povzbuzen novou technikou jsem po delší odmlce opět začal intenzivně fotografovat a hledat nové náměty. Spojil jsem příjemné s užitečným, sedl na kolo a v prodlužujících se večerech před západem slunce jezdil křížem krážem po okolí mého bydliště v Praze 4. Na známých místech jsem objevoval nové možnosti. Výsledky můžete vidět na fotografiích.

Kančík

V dalším pokračování tohoto článku vás v blízké době seznámím s dalšími poznatky z oboru IR. Zatím tedy přeji veselé velikonoce, užívejte si sluníčka a volna a někdy zase virtuálně na viděnou...

 


Michal Hejna Autor: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.michalhejna.cz
Banner

Výběr z článků

Napadlo vás někdy, jak by vypadal příběh napsaný paprskem světla? Za prvé, nebyl by to obyčejný příběh, ale neobyčejný osud; za druhé, jeho hrdinou by byl fotograf, opatrovník světla; a za třetí, byl by to osud plný stínů, samozřejmě...

Celý článek…

Výběr z blogů

Při prohlížení knihy Cesty československé fotografie autorky Daniely Mrázkové mě jednoho večera zaujala fotografie známého českého fotografa Jana Lauschmanna s názvem Skalní útes. Tato fotografie sklidila velký úspěch již v době svého vzniku v roce 1932. Získala cenu Tyng foundation for pictorial photography a následně byla zařazena do stálé expozice Královské fotografické společnosti...

Celý článek…
Banner

Jak být bloggerem

Máte co říci ostatním fotografům a chtěli byste se stát Bloggerem on-line magazínu ČS Fotografie? Napište nám, přidejte pokud možno také odkaz na vaše vlastní internetové stránky nebo jinde publikované příspěvky, a my vám zašleme podmínky a pravidla pro Bloggery. Upozorňujeme, že na našem Blogu není možné přispívat anonymně a je proto nutná ověřitelná registrace!
Banner

Anketa ČSF 2

Preferuji fotoaparáty: