On-line magazín českých a slovenských fotografů
Banner
Banner

Dnes je pátek, 23. června 2017

Jak čistit digitální čip?

id364asNa četná přání čtenářů jsme do dubnového magazínu ČSF 4/2011 připravili rozsáhlý materiál věnovaný čištění fotoaparátů a digitálních čipů. Jak je u nás zvykem, budou to návody a postupy založené na vlastních zkušenostech z naší fotografické praxe. A protože nejpalčivějším problémem je v současnosti čištění digitálních čipů, nabízíme vám již nyní část článku věnovanou této problematice. Vždyť fotosezóna je na spadnutí, a fotoaparáty je na ni potřeba náležitě připravit!

...Řekli jsme si, jak minimalizovat pravděpodobnost znečištění digitálního čipu, a přejdeme proto k jeho čištění, pokud přes veškerou péči k ulpění prachových částic na jeho povrchu dojde. Mnozí uživatelé řeší čištění čipu servisně, ale ne vždy je to možné, zvláště na cestách. Při častém znečištění to navíc stojí mnoho času a nemálo peněz. Není divu, že snad každý digitální fotograf hledá způsob na svépomocné čištění. Žádosti o článek věnovaný této problematice jsou od našich čtenářů velmi časté, ale trvalo to nějaký čas, než jsme nalezli nejen účinné, ale také, nebo snad především, bezpečné řešení. Jaké jsou tedy možnosti?

1. Tlakový vzduch: Velmi účinná metoda odstranění prachu z digitálního čipu, v případě použití balónku zcela bezpečná, zvláště při použití balonku s filtrem sacího vzduchu. Použití stlačeného vzduchu je samozřejmě ještě účinnější, ale ne zcela bezpečné. Při nesprávné manipulaci s tlakovou lahví může dojít k vystříknutí kapalného vzduchu a na čipu se vytvoří jen obtížně čistitelné skvrny. Neosvědčily se ani bombičky s kapalným plynem. Také u nich chybou výroby občas dojde k vystříknutí kapaliny, při aplikaci z příliš malé vzdálenosti může dokonce vzniknout na povrchu čipu námraza, která následně vytvoří nehezké, a opět těžko odstranitelné mapy.

id364f id364g
Balónek s extra tenkou tryskou a filtračním systémem sacího vzduchu Čistící stírací tyčinky se speciální kapalinou na zvlhčení polštářků

2. Čistící tyčinky: Až dosud asi v praxi nejčastěji používaná metoda. Plochý měkký polštářek na tyčce sloužící jako rukojeť se zvlhčí kapkou příslušné tekutiny a nečistoty z čipu se tahem z jedné strany na druhou setřou. Opět se jedná o účinnou, ale bohužel nepříliš bezpečnou metodu. V první řadě jde o kvalitu čistící kapaliny, která se musí naprosto beze zbytku z povrchu čipu odpařit, aniž by zanechala sebemenší film nebo dokonce mapy. Nesmí být agresívní vůči materiálům čipu a jeho okolí. Při práci nesmí být polštářek mokrý, ale jen vlhký.

Pokud ovšem na čipu bude křemičitý prach, jehož posbírání v terénu není nic neobvyklého, může dojít k mikroskopickému poškrábání čipu. Při častém čištění touto metodou povrch čipu postupně matoví a v kresbě se začnou ztrácet nejjemnější podrobnosti. Toto čištění tahem polštářku po čipu byste měli použít maximálně 10-20x za celou dobu životnosti čipu. Použití čistících tyčinek by mělo být (přes jejich rozšířenost) až tou poslední možností, a vždy až po předchozím odstranění pevných nečistot. Tyčinky používejte jen na skvrny vzniklé již zmíněnou kondenzací vlhkosti, případně k odstranění zanesené vazelíny z mechanické části fotoaparátu (i to se stává). Další nevýhodou tyčinek je pravděpodobnost shrnutí pevných nečistot k okraji čipu, odkud jsou díky jeho přírubě jen velmi obtížně odstranitelné.

3. Adhezívní kontaktní čištění: Digitální bozi se nad uživateli digitálních fotoaparátů slitovali, a seslali na zem měkkou, silně adhezivní hmotu, na jejímž povrchu ulpí skutečně kdeco, a dokonce i nečistoty ulpělé zarputile na digitálním čipu. V poslední době se několik takových výrobků objevilo, a tak jsme zkoušeli a testovali, a nakonec jsme vybrali vítěze, nejen díky účinnosti, ale i vzhledem k příznivé ceně a šikovnému cestovnímu balení.

Souprava Eyelead SCK-1 pro čištění digitálních čipů se dodává v plechovém pouzdru, a obsahuje rukojeť s upevněnou kostkou superadhezívní měkké hmoty a také 10 speciálních čistících papírků, na kterých je nanesena vrstva hmoty s ještě větší adhezí, než jakou má ta na rukojeti (čisticí papírky je možné dokoupit také zvlášť). Postup čištění čipu je naprosto jednoduchý a bezpečný.

Fotoaparát po sejmutí objektivu přepněte do funkce manuálního čištění čipu, kdy se sklopí zrcátko a otevře závěrka. V tuto chvíli je digitální snímač zcela odhalen. Z pouzdra vyjměte rukojeť, z adhezívní kostky sejměte ochranný kryt a při mírném tlaku kolébkovým pohybem přitiskněte plochu adhezívní hmoty k čipu. Pokud není nečistot mnoho, můžete rovnou postupným přemisťováním kostky vyčistit celou plochu čipu. Nikdy kostku po povrchu čipu neposunujte, vždy ji zvedněte a na novém místě opět jen mírně přitlačte.

id364b id364c id364d id364e

Adhezivní povrch hmoty dokonale posbírá veškeré nečistoty z povrchu čipu, protože přilnavost této speciální hmoty je více než 1000x vyšší, než povrch digitálního čipu (5x vyšší oproti podobným systémům na bázi silikonu). Po ukončení čištění nejprve ukončete režim čištění fotoaparátu, aby čip nebyl zbytečně dlouho přístupný prachu ve vzduchu, a pak je potřeba provést následné čištění adhezivní kostky. K tomu slouží přiložené papírky. Sloupněte ochrannou vrstvu papíru, a tak, jak jste čistili čip, stejným způsobem několikrát, vždy na jiném místě papírku, přitiskněte adhezívní kostku na čistící papírek. Jeho několikanásobně vyšší adheze bezpečně zachytí nečistoty ulpělé na kostce. Pro příští čištění kostky vždy použijte zcela nový papírek (stojí méně než 15 korun). Adhezívní kostku uložte zpět do bezpečného pouzdra a můžete se těšit na čisté snímky bez skvrn a nečistot, jejichž odstraňování v editoru je více než protivné, a softwarové automatické odstraňování je jen takový malý podvůdek, který vás často připraví o kresbu nějakého detailu...

Doplňující druhou část on-line článku s důležitým upozorněním najdete ZDE.

Celý článek najdete v ČSF 4/2011 - vychází 1. dubna 2011

id364d Eyelead Adhesive Senzor Cleaner
OBJEDNAT

Výběr z článků

Pozor - AKCE! V těchto dnech probíhá redistribuce našeho sesterského lifestylového magazínu Western & Rodeo (moderní móda, auta, bydlení, koně, sport, lidské příběhy, rozhovory, nádherné fotografie - 184 stran), tedy stažení a následný rozvoz podle přechozích prodejů, nyní asi týden proto magazín nikde neseženete. Než bude opět v prodeji, máme pro vás speciální akci...

Celý článek…

Výběr z blogů

Toto povídání volně navazuje na článek Světelné instalace v krajině Aneb Fotolandart, který vyšel v Československé fotografii č. 4/2011. Byl o tom, jak s Ivanem Bumbou z fotoklubu Černá slunečnice přistupujeme k fotografování krajiny, kterou přetváříme pomocí světel a dlouhých expozic k obrazu svému. Nejde nám o její věrné zobrazení. Naopak. Snažíme se nahlédnout pod povrch obyčejných věcí a okouzleni novou realitou...

Celý článek…

Anketa ČSF 1

Pro fotografii je důležité:

Anketa ČSF 2

Preferuji fotoaparáty: