On-line magazín českých a slovenských fotografů
headerLAB2
Banner

Dnes je pátek, 23. června 2017

Jak připravit soubory

Digitální fotografie jsou velmi citlivé na chybnou expozici, buďte proto při fotografování pečliví a používejte expoziční korekce. Digitální minilaby mají jen omezené možnosti korekcí digitálních souborů, a na rozdíl od expozičně pružných filmů byste proto ke zpracování měli dodávat vždy co nejpřesněji exponované soubory.

U fotoaparátu nastavte vždy co nejvyšší stupeň kvality záznamu ve formátu JPG - ceny paměťových karet jsou již tak nízké, že k nastavení větší komprese souborů není důvod. Pokud to váš fotoaparát umožňuje, vždy jej nastavte do režimu barevného prostoru AdobeRGB, který poskytne přirozenější a bohatší barevné podání, než trochu kýčovitě barevný prostor sRGB.

Nejlepších výsledků u digitální fotografie dosáhnete snímáním ve formátu RAW s následnou konverzí v některém konverzním programu. Po optimalizaci obrazu na monitoru vyexportujte soubor do některého z obrazových formátů a můžete jej doladit v grafickém editoru. Pokud je to možné, opět pracujte v barevném prostoru AdobeRGB a s tímto profilem fotografie uložte i pro zpracování na našem minilabu. Chcete-li získat zářivější barvy, uložte soubory v profilu sRGB.


Vizuální kalibrace

Nejjednodušší a nejlevnější metodou základní kalibrace monitoru je kalibrace porovnávací, tedy vizuální. Objednejte si náš Kalibrační set zde:

fotoobchodlogred

V setu získáte na DVD sadu testovacích tabulek a zdrojových souborů, a hotové fotografie z našeho minilabu. Podle návodu pak snadno nastavíte monitor.

FTP klient FileZilla

Nejjednodušší a nejrychlejší cestou vašich fotografií na minilab, navíc zdarma, je odeslání souborů na náš FTP server. Stáhněte si FTP klient - jednoduchý program zdarma, se kterým budete posílat fotografie tak snadno, jako kdybyste je kopírovali z jednoho místa na druhé ve vašem počítači.

filezilla_log

Digitální foto

Pro zhotovení fotografií přijímáme soubory na všech datových nosičích, tedy na CD, DVD, USB Flash, externí USB disky, a dále paměťové karty všech typů - SD, SDHC, CF, xD, MMC a dalších.

dataMedia

Doporučený barevný prostor je AdobeRGB, ale bez problému zhotovíme fotografie i ze souborů sRGB a bez profilu. Názvy souborů a složek nesmí obsahovat znaky s interpunkcí!