On-line magazín českých a slovenských fotografů
headerLAB2
Banner

Dnes je pátek, 23. června 2017

Jak kalibrovat monitor?

Pro kvalitní práci s fotografiemi byste měli mít kalibrovaný monitor, na kterým fotografie upravujete. Optimální je kalibrace s pomocí hardwarové kalibrační sondy, třeba i jednoduché. Pokud používáte profesionální monitor s vlastními barevnými prostory, využijte nastavení monitoru na AdobeRGB, případně nastavení teploty na 6000 Kelvin. Pro kalibraci monitorů pracujících s 10 a více bitovým signálem není možné použít běžné kalibrační sondy a je nutný spektrofotometrický snímač!

Zdaleka ne všechny grafické editory správně interpretují ICC profily vytvořené kalibrační sondou, proto doporučujeme SW Adobe Photoshop libovolné verze (ani Adobe Lightroom nemá přesné zobrazení, poskytuje kontrastnější a barevnější obraz, a pro konečnou kontrolu výstupu proto doporučujeme opět Adobe Photoshop)

Náš minilab Konica R3 Super je denně kalibrován podle zadaného SW standardu, před zhotovením větších formátů jej kalibrujeme i vícekrát denně, což zajišťuje konzistentní výsledky, na které se můžete spolehnout. Pokud máte kalibrovaný monitor, nastavte pouze v režimu barev snížení sytosti barev na hodnotu -5 v Adobe Photoshopu. Máte-li jiný SW, můžete v panelu grafické karty snížit digitální nasycení o cca 5 % (panel VGA nVIDIA), a výsledné fotografie vás překvapí svou věrností!

Nemáte ani profesionální monitor, ani kalibrační sondu? V takovém případě vám nabízíme jednoduché a levné řešení. Objednejte si u nás Vizuální kalibrační set, který kromě základních obrazců pro výchozí nastavení monitoru obsahuje také několik fotografických souborů a přímo z nich zhotovených fotografií. Po základním nastavení monitoru budete již jen porovnávat fotografie na fotopapíře se zdrojovým souborem (z dodaného DVD v setu) zobrazeným v grafickém editoru a nastavením monitoru (ještě lépe nastavením v panelu grafické karty) doladíte barevnost, jas, kontrast a gamma tak, abyste se co nejvíce přiblížili tomu, jak vidíte fotografie na fotografickém papíře dodané s kalibračním setem.

Touto jednoduchou metodou dosáhnete vynikající shody obrazu na monitoru s výslednými fotografiemi z našeho minilabu a budete se moci spolehnout na kvalitu vašich dalších zvětšenin - co uvidíte na monitoru, to dostanete také na výsledných fotografiích. Shoda ale nebude nikdy dokonalá, protože sebelepší monitor ani sonda neodstraní zásadní rozdíl způsobu zobrazení monitoru (barevné světlo, digitální omezení odstínů) a fotografie (odražené světlo, "analogový" vzhled barevných odstínů). Rozdíl v pocitu z monitoru a fotografie se musíte naučit přijímat a příslušným způsobem s ním počítat při úpravách fotografií.

POZOR! V žádném případě pro porovnávání obrazu na monitoru s fotografiemi nepoužívejte různá náhledová okna Windows, ale výhradně grafický editor!!! Kalibraci byste měli dělat za tlumeného denního světla, nikdy ne při zářivkovém osvětlení či dokonce při světle úsporných žárovek!!!

Vizuální kalibrace

Nejjednodušší a nejlevnější metodou základní kalibrace monitoru je kalibrace porovnávací, tedy vizuální. Objednejte si náš Kalibrační set zde:

fotoobchodlogred

V setu získáte na DVD sadu testovacích tabulek a zdrojových souborů, a hotové fotografie z našeho minilabu. Podle návodu pak snadno nastavíte monitor.

FTP klient FileZilla

Nejjednodušší a nejrychlejší cestou vašich fotografií na minilab, navíc zdarma, je odeslání souborů na náš FTP server. Stáhněte si FTP klient - jednoduchý program zdarma, se kterým budete posílat fotografie tak snadno, jako kdybyste je kopírovali z jednoho místa na druhé ve vašem počítači.

filezilla_log

Digitální foto

Pro zhotovení fotografií přijímáme soubory na všech datových nosičích, tedy na CD, DVD, USB Flash, externí USB disky, a dále paměťové karty všech typů - SD, SDHC, CF, xD, MMC a dalších.

dataMedia

Doporučený barevný prostor je AdobeRGB, ale bez problému zhotovíme fotografie i ze souborů sRGB a bez profilu. Názvy souborů a složek nesmí obsahovat znaky s interpunkcí!