On-line magazín českých a slovenských fotografů
headerLAB2
Banner

Dnes je pátek, 23. června 2017

Formáty a názvy souborů

Pro zpracování fotografií v ČS FOTOlabu můžete zadávat digitální soubory v následujících formátech:

  • JPG (JPEG)
  • TIF (TIFF)

Soubory TIFF nesmí mít zadánu kompresi LZW! Všechny soubory všech formátů musí být v 8bitovém režimu a nesmí být ve vrstvách.

Pokud soubory doostřujete v režimu Neostrá maska, použijte hodnotu Poloměr max. 0,5. Snímky nepřeostřujte, ztrácíte rozlišení detailů. Úroveň zaostření posuzujte při zobrazení souboru na monitoru v měřítku 50 %, nikdy ne větším!!!

Nedoporučujeme "žehlení" digitálního šumu - ten je vidět na monitoru, na fotografiích je ale při běžné úrovni nepodstatný a pomáhá dojmu celkové ostrosti i rozlišení detailů. Úroveň šumu posuzujte při zobrazení souboru na monitoru v měřítku 25 %, max 50 %, nikdy ne ve větším, jinak budete snímky zcela zbytečně odšumovat a degradovat jejich kvalitu.

V názvech souborů ani v názvech případných adresářů nikdy nepoužívejte interpunkci (háčky a čárky), minilab takové adresáře nebo soubory nezobrazí a nezpracuje!

Na zadní straně fotografií je vždy jen část názvu s prvními 8 písmeny nebo čísly. Pokud potřebujete vědět, o jaký soubor se jedná, je nutné v názvech fotografií rozlišovat právě prvních osm znaků.

Vizuální kalibrace

Nejjednodušší a nejlevnější metodou základní kalibrace monitoru je kalibrace porovnávací, tedy vizuální. Objednejte si náš Kalibrační set zde:

fotoobchodlogred

V setu získáte na DVD sadu testovacích tabulek a zdrojových souborů, a hotové fotografie z našeho minilabu. Podle návodu pak snadno nastavíte monitor.

FTP klient FileZilla

Nejjednodušší a nejrychlejší cestou vašich fotografií na minilab, navíc zdarma, je odeslání souborů na náš FTP server. Stáhněte si FTP klient - jednoduchý program zdarma, se kterým budete posílat fotografie tak snadno, jako kdybyste je kopírovali z jednoho místa na druhé ve vašem počítači.

filezilla_log

Digitální foto

Pro zhotovení fotografií přijímáme soubory na všech datových nosičích, tedy na CD, DVD, USB Flash, externí USB disky, a dále paměťové karty všech typů - SD, SDHC, CF, xD, MMC a dalších.

dataMedia

Doporučený barevný prostor je AdobeRGB, ale bez problému zhotovíme fotografie i ze souborů sRGB a bez profilu. Názvy souborů a složek nesmí obsahovat znaky s interpunkcí!