Již za dva týdny bude zahájena distribuce RAW konvertoru a fotoeditoru Macphun Luminar 2018, tentokrát také pro platformu Windows. Již nyní si můžete Luminar objednat v režimu předobjednávky za 59 EUR. Program je další reakcí na obchodní politiku Adobe, kde se navíc objevují spekulace o postupném "odumírání" klasického konvertoru Lightroom ve prospěch výhradně cloudového řešení Lightroom CC.
Pokud i vám vadí chobotnice vynuceného systému předplatného a závislosti na internetu a dáváte přednost vlastnímu programu, který je vždy k dispozici, stejně jako archiv vašich fotografií, Luminar nabídne profesionální řešení a navíc s mnoha bonusy oproti Lightroomu. A samozřejmě bez předplatného. Program si koupíte a je váš, tak jak to bývalo dříve i s programy Adobe.
Zatím není Luminar schopen zcela nahradit Lightroom z důvodu absence systému archivace fotografií a jejich knihovny, jako je tomu u Lightroomu. Také to se ale již brzy změní a na jaře 2018 bude proveden rozsáhlý a opravdu zásadní upgrade Luminaru, který dostane modul Knihovny tak, jak jej znáte z Lightroomu. Tento upgrade Luminaru bude pro jeho uživatele zdarma.
Luminar je RAW konvertor a Fotoeditor v jednom, podobně jako Affinity Photo. Zatímco u Adobe za roční poplatek za Lightroom + Photoshop zaplatíte 3800 korun (19.000 Kč za 5 let), Luminar vyjde na 1800 korun, tedy méně než polovinu a je váš, bez neustálého sledování od developera. A když se podíváte na vlastnosti, funkce a filtry Luminaru, budete jen těžko hledat něco, co by vám oproti Adobe aplikacím chybělo. Kompletní editace navíc probíhá nedestruktivně a s možnostmi neomezené práce s vrstvami a maskami vrstev až do chvíle exportu program pracuje s RAW souborem, zatímco Photoshop pracuje s již exportovaným souborem.
Je v tuto chvíli nejisté předpovídat budoucí vývoj, nicméně Luminar je impozantní profesionální alternativou, která rozhodně stojí za pozornost, navíc za skutečně akceptovatelnou cenu. Proto se s Luminarem budete také setkávat na stránkách ČS Fotografie častěji, což ocení zvláště ti čtenáři, kteří nevládnou jazykem anglickým a osvětlení funkcí v češtině bude pro ně zásadní.
Podrobné informace o Luminaru najdete na adrese https://macphun.com/luminar , kde jsou k dispozici i velmi dobře udělané interaktivní ukázky několika filtrů, u kterých si můžete změnou obloukového posuvníku vyzkoušet jejich vliv na fotografii.
Doporučujeme také přímé tabulkové porovnání funkcí Lightroomu a Lumináru zde: https://macphun.com/luminar/compare
Inu, zase je o čem přemýšlet, co říkáte?
Komentáře